Anasayfa >> Güncel Haberler >> Cumhuriyetimiz 89. Yaşında
T.C. TAŞOVA KAYMAKAMLIĞI
Kapat[x]
Ad1n1z Soyad1n1z
Mail Adresiniz
Arkada_1n1z1n Mail Adresi
Notunuz (0stee Bal1) 
Cumhuriyetimiz 89. Yaşında
Cumhuriyetimizin kuruluşunun 89. yılı 29/10/2012 günü Taşova’da düzenlenen törenle kutlandı
29-10-2012 18:54:41

Cumhuriyetimizin 89. Yıl Kutlaması

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 89. yılı 29/10/2012 günü Taşova’da düzenlenen törenle kutlandı

Taşova şehir meydanında yapılan törende ilk olarak Kaymakamımız Sayın Engin Uysal, Garnizon Komutanı Üsteğmen Bilgin Gökhan ve Belediye Başkanı Özgür Özdemir, öğrencilerin ve halkın bayramını kutladıktan sonra törene katılanlar tarafından İstiklâl Marşı'mız okundu.

Taşova Kaymakamımız Sayın Engin Uysal günün anlam ve önemini belirten konuşmasında;

“Bu güzel günde, koca tarihin ve şu gök kubbenin şahitliğinde,

Birçok yıkılışa ve dirilişe şahit olmuş ceddimizin ve başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere son devletimizi kuranların manevi huzurunda,

Devleti kuranlara, şimdi toprağın altında olanlara şükran hislerimizi ifade etmek için,

Devletimizin en büyük gününü yani Cumhuriyetimizin 89. yılını kutlamak için toplandık.

Bayramımız hepimize kutlu olsun.

Cumhuriyet Bayramının iki önemli anlamı vardır: Birincisi her taraftan düşman işgaline uğrayan Anadolu'nun işgalcilerden kurtulması; ikincisi de demokratik bir Cumhuriyetin ilan edilmesidir.

19 Mayıs 1919'da Atatürk'ün Samsun'a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim 1923 tarihinde de "Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir." diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

Değerli Öğretmenler!

Bilginin en önemli kazanım ve güç olduğu günümüzde; bilimin aydınlatıcı ışığında "erdemli insanı yetiştirmek" düsturu ile geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitimine özen gösteriniz, size emanet edilen çiçeklerimizi soldurmayınız. Onları kendi evlatlarınızdan ayrı tutmayınız, kendi evladınıza gösterdiğiniz şefkat ve ilgiden daha azını göstermek en başta mesleğinize karşı yanlış bir tutum olacaktır.

Öğrencilerimizi ideolojilerin, salt "izm"lerin ağından kurtarıp her türlü kaynağı kendisi özgürce okuyup değerlendirebilecek ve etki altında kalmadan yaptığı sentezlerle doğruyu bulabilecek şekilde yetiştiriniz. Diplomalı işsiz değil, 12 yıllık emeği neticesinde anne babasının, öğretmenlerinin ve milletinin yüzünü güldürecek üniversiteleri kazanmış başarılı gençler yetiştirelim. Bu noktada sorumluluğu hep birlikte paylaşmak zorundayız.

Sözlerime son verirken,

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onunla beraber Türkiye Cumhuriyeti’ni ilan eden ecdadımızı, vatan için gözlerini kırpmadan özlemlerini içlerine atarak çocuklarını savaşa gönderen anne ve babaları ve üstün fedakarlıkları ile vatan topraklarını bizlere emanet eden, bütün şehit ve gazilerimizi saygıyla anıyorum, ruhları şad olsun, Cumhuriyetimizin 89. yılı hepimize kutlu olsun” dedi.

Günün anlamını belirten şiirlerin okunması ve halk oyunları gösterilerinden sonra  program geçit töreni ile sona erdi.


 

Bu haber toplam 1756 defa okunmuştur

T.C. Taşova KAYMAKAMLIGI
 
 Telefon: 0358.312.10.01 Fax : 0358.312.26.27 Adres : Hükümet Caddesi Taşova/Amasya  
Sitede Yayinlanmakta olan tüm içeriğin hakları Taşova Kaymakamlığına aittir. Copyright © 2011 E-Karadeniz.Net
RSS